Információk, Női dolgok
„2 in 1” Egy szűrés = két élet
a „Retropajzs Egyesület a HIV-vel élőkért és a Babagenetika Egyesület közös projektje
2020-ban érintettek alapították meg a Retropajzs Egyesületet a HIV-vel élőkért (RPE), amelynek az ismeretterjesztésen, a HIV-vel élők és az AIDS-ben megbetegedettek támogatásán túl az is fontos célkitűzése lett, hogy elindítson egy párbeszédet a terhesség alatti térítésmentes HIV-szűrésről.
Dr. Szlávik János infektológus főorvos úr már 2016-ban felhívta a figyelmet arra, hogy szükséges lenne a várandósok szűrése (lásd: csatolt dokumentumok), és a nemzetközi gyakorlat is azt mutatja, hogy sok országban ez meg is történik.
A teljesség igénye nélkül néhány európai ország, ahol a várandósok rutinszerű HIV-szűrése megvalósul:
- Fehéroroszország: kötelezően 2 db HIV-tesztet kell elvégeztetniük a kismamáknak. Ha elmulasztják, elesnek az anyasági támogatástól
- Románia: kötelező a terhes nők HIV-szűrése
- Csehország: a HIV-szűrést törvény írja elő a várandósoknál
- Hollandia: a kismamák alapellátásának része a HIV-szűrés
- Svájc: automatikusan elvégzik.
- Egyesült Királyság: erősen javasolt a várandósok HIV-szűrése, de a beteg dönti el, hogy elvégezteti-e a tesztet.
Ha egy HIV-fertőzött édesanyát idejében kiszűrnek, akkor lehetővé válik, hogy azonnal elkezdje az antiretrovirális (ART) terápiát, ezzel jelentősen csökkentve az esélyét annak, hogy gyermeke HIV-fertőzöttként jöjjön a világra.
Nagyon fontos szempont, hogy az ART kezelés hatására a méréshatár alá csökkentett vírusszámú HIV-vel élő várandós kismama sem a kórházi személyzetre, sem a betegtársaira nem jelent veszélyt, míg diagnózis hiányában és cART kezelés nélkül másokat is megfertőzhetne.
Ha a szifilisz és a hepatitis mellett a HIV szűrés is benne lenne az első trimeszterben esedékes ingyenes szűrésekben, akkor már az első szülésem sem jelentett volna kockázatot – sem rám, sem a kisfiamra, sem az orvosokra és az ápolókra nézve!
Az alábbi szervezetek
- EACS (European AIDS Clinical Society) – EU,
- BHIVA (British HIV Association) – Nagy-Britannia,
- DHHS (Department of Health and Human Services) – Ausztrália és az USA több tagállama,
- DAIG (Deutsche AIDS-Gesellschaft) – Németország,
- ÖAG (Österreichische AIDS-Gesellschaft) – Ausztria,
- BAG (Bundesamt für Gesundheit der Schweizerischen Eidgenossenschaft) – Svájc,
- és a DÖAK (Deutsch-Österreichischer AIDS Kongress 2019/2020 ) – Németország és Ausztria (évenként megrendezett szakmai – a betegszervezetek bevonásával megtartott – orvosi-, biológiai- és szociológiai kongresszusa)
mind az antiretrovirális terápia minél előbbi megkezdését javasolják a HIV-fertőzött édesanyák esetében, ezért mindenképpen az első trimeszterre lenne érdemes időzíteni a szűrést.
Elsődleges érvünk az, hogy egyetlen csecsemőnek se kelljen HIV-fertőzöttként megszületnie, ugyanakkor érdemes szemügyre venni javaslatunknak, a várandós nők HIV-szűrésének, gazdasági szempontjait is:
- Magyarországon átlagosan évente 90 ezer szülés zajlik le. Egy HIV-teszt költsége 400 Ft. Azaz, ha az összes kismamát szűrnék, az évente 36 millió forintos költséggel járna.
- Egy HIV-fertőzött személy havi gyógyszeradagjának az átlagos költsége 300 ezer Ft, amely egy évben 3 millió 600 ezer Ft-ot jelent.
- Ha egy HIV-fertőzöttként megszülető csecsemő hetvenéves koráig él, és ennyi ideig igényli a gyógyszeres kezelést, az csak az ő esetében 252 millió forintot jelent, amely nagyságrendekkel magasabb összeg, mint a kismamák szűrésének költsége.
A Retropajzs Egyesület a HIV-vel élőkért és a Babagenetika Egyesület közös állásfoglalása a kismamák HIV szűréséről
Röviden a HIV-fertőzésről
Az emberi immunhiányos állapotot okozó vírus (HIV) az immunrendszer legyengülését váltja ki. Ennek hatására súlyos fertőzések alakulnak ki, melyek – diagnózis és kezelés hiányában – gyakran vezetnek halálhoz.
Terjedésének számos lehetősége van (például védekezés nélküli szexuális aktus, nem diagnosztizált kismama esetében a magzat méhen belüli fertőződése, intravénás kábítószer-használat esetén közös tűhasználat).
A HIV jellemzője, hogy a szervezetbe kerülését követően az immunvédekezésben szerepet játszó sejteket évek alatt fokozatosan elpusztítva védtelenné teszi az érintettet az ártalmas baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal és parazitákkal szemben. A fertőzést követően általában csak enyhe, kezdeti akut tünetek alakulnak ki. Ekkortól kezdődik a tünetmentes HIV-betegség állapota, mely 3-10 évig is eltarthat. A gyógyszeres kezelésben nem részesülők kb. 40-50%-ánál fejlődik ki a tünetes HIV-betegség, melynek során a szervezet immunrendszere egyre gyengébbé válik (erre például a szájpenész, övsömör megjelenése hívja fel a figyelmet). Kezeletlen esetben 8-10 év eltelte után jelenik meg az AIDS-stádium (szerzett immunhiányos tünetegyüttes), daganatos megbetegedésekkel, súlyos fertőzésekkel, stb.
Az orvosi protokoll szerint az újonnan diagnosztizált tünetes HIV-fertőzött/AIDS beteg gyógyszeres kezelését azonnal el kell kezdeni, mely által a HIV-vel élő tünet- és fertőzésmentessé tehető. Hazánkban a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai intézet – Szent László telephely III. Infektológiai Osztálya és Szakambulanciája, valamint a debreceni, miskolci és pécsi infektológiai centrumok végzik az ellátást.
Epidemiológiai adatok
Az 1985-től rendelkezésre álló hazai járványügyi adatok szerint 2021. szeptember 31-ig 4384 HIV-vel élőt tartottak nyilván, közülük az évek folyamán 1128-an kerültek AIDS-stádiumba, és 438 fő hunyt el a szerzett immunhiányos szindróma következtében (1). A regisztrált HIV-fertőzött személyek rizikócsoportonkénti megoszlása szerint eddig 17 esetben maternális úton történt a megfertőződés (1).
A fertőzöttek legnagyobb arányban a homoszexuális férfiak közül kerülnek ki, így a kisszámú oktatási program is hozzájuk jut el. Ennek következménye, hogy a heteroszexuális férfiak és nők ezzel kapcsolatos ismerethiánya jelentős kockázati tényezőt jelent.
Terhesség, gyermekszülés, szoptatás és HIV-fertőzés
A korszerű, kombinált, antiretrovirális gyógyszeres terápia nagymértékben csökkentette annak az esélyét is, hogy egy anya a terhesség, a szülés és a szoptatás során (vagyis perinatálisan) átadja a vírust a gyermekének, vagyis a helyesen szedett antiretrovirális gyógyszerekkel gyakorlatilag teljesen kiküszöbölhető a HIV-fertőzés kockázata a baba számára.
Az elmúlt években jelentős előrelépés történt a HIV-fertőzött nők azonosítása és kezelése terén az anyáról gyermekre történő HIV-fertőzés megelőzése érdekében. Ez azonban túlnyomórészt a már diagnosztizált HIV-vel élő nőkre összpontosít. Azon nők, akiknek a várandóssága idején nem végeznek HIV-szűrést, valamint pozitivitás esetén nem kapnak antiretrovirális kezelést, a terhesség, a szülés és a szoptatás során megfertőzhetik a gyermeküket. Utóbbi esetekben – az anya és az újszülött HIV-státuszának ismerete hiányában, valamint a HIV-pozitív státusz esetén elmaradt kezelés következtében – az újszülöttben hamarosan kialakulhatnak az AIDS-stádiumra jellemző tünetek.
Arra kérjük Önt, támogassa a Retropajzs Egyesület és a Babagenetika Egyesület kezdeményezését, hogy az első trimeszter során végzett szifilisz és hepatitis szűrővizsgálatok közé a HIV-teszt is bekerüljön, hogy megelőzzük a csecsemők HIV-fertőzését. Továbbá, hogy az anya HIV-státuszának ismeretében, azonnal meg lehessen kezdeni az antiretrovirális gyógyszeres terápiát.
Bemutatkozás
„Retropajzs Egyesület a HIV-vel élőkért”
A 2020. novemberben bejegyzett Retropajzs Egyesületet olyan alapítótagok hozták létre, akik látták, milyen nagy szükség van a társadalom legkülönbözőbb szegmenseiből összetevődő és sajnos egyre nagyobb számú HIV-vel élők érdekképviseletét ellátó civil szervezetre.
Fő célkitűzéseink közé tartozik mind az egészségügyi szakemberek, mind pedig a civil társadalom széles rétegeinek edukációja, felvilágosítása, a tévhitek eloszlatása, és az így elért érzékenyítésen keresztül a HIV-vel élőkkel szembeni előítéletek feloldása.
Minden lehetséges fórumon hirdetve be szeretnénk vinni a köztudatba, hogy a HIV-szűrés életeket menthet, és hogy az idejében felismert HIV-fertőzés illetve az AIDS-betegség megfelelő gyógyszeres kezelés mellett ma már nem egyenlő a halálos ítélettel.
Aki rendszeresen, az orvos előírása szerint szedi a gyógyszereit, és a vírusszáma méréshatár alatt van, az nem fertőz tovább, az ilyen ember nem veszélyes sem a párjára, sem a gyermekére, sem a környezetére!
Retropajzs Egyesület a HIV-vel élőkért
Bemutatkozás
„Babagenetika Egyesület”
A Babagenetika Egyesületet 2015-ben, Sevcsik M. Anna indította. Személyes érintettsége, saját tapasztalatai mutatták meg, milyen nagy szükség van a genetikai vizsgálatok minél szélesebb körű megismertetésére, s arra, hogy azok mindenki számára elérhetőek legyenek alanyi jogon.
Ma már komoly szakértői csapat segítségével és több elkötelezett önkéntessel dolgoznak azon, hogy minél több család érezhesse magát teljes biztonságban, a babavárás időszakában.
A tevékenységük abszolút egyedülálló és hiánypótló, lényegében a gyermekvállalás körüli genetikai/egészségügyi problémák kapcsán segítik a szülőket, nem csak papíron, hanem ténylegesen. Amúgy elérhetetlennek tűnő szakemberek bevonásával, információval, extrém drága szűrővizsgálatok és kezelések megszervezésével és amennyiben komolyabb akár élettel összeegyeztethetetlen probléma áll fenn, a végsőkig támogatják az érzelmileg vagy éppen anyagilag rászorulókat.
Babagenetika Egyesület
Csatolt, a nemzetközi gyakorlatot bemutató dokumentumok jegyzéke:
(lásd: a „Női dolgok” rovat többi írását)
- Kettő az egyben (HIV_várandósság_tesztelés)
- A terhesség alatti HIV-ellátás
- 2019_szakkonferencia_HIV_és_a_terhesség
- A HIV-vel élő kismamák dilemmája
- Szoptassak_vagy_kommentár_1
- Szoptassak_vagy_kommentár_2
- dr_Szlávik_János_infektológus
Források:
29. évfolyam – 2. szám – 2021. január / február
Deutsch-Österreichische Leitlinie zur HIV-Therapie in der Schwangerschaft und bei HIV-exponierten Neugeborenen.pdf
HIV-Buch 2020 /21
2019 –Oberursel (Taunus)
HIV & More online
Fagebogen: Stillen (Kérdőív: Szoptatás)
Az EACS (European AIDS Clinical Society)
dr. Szlávik János – Egyre több a HIV-fertőzött Magyarországon – 2016
Nemzeti Népegészségügyi Központ. HIV/AIDS megbetegedések Magyarországon
Központi Statisztikai Hivatal. Népesség és népmozgalom.
Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő. AIDS Elleni Világnap – december 1. (2020.12.01.)
HIV-HOTLINE
Telefon: +36-70-785-80-26
Kizárólag hétköznapokon 17:00 - 19:00 óra között
A vonal túloldalán Márti van, aki nagymama, és 20 éve HIV-vel él.
Lehetsz érintett, érdeklődő, frissen kiszűrt vagy hozzátartozó, szeretettel várjuk a hívásodat.
Veled vagyunk!